Şaban Kazan (Dimlî) - MEDYADI EZ
  KEYEPEL (menu)
  MEYMAN (misafir)
  KAMA (kimim)
  DÊRÊ MA (şarkilarimiz)
  GALERÎYÊ RÎSÎMAN
  GIREY (linkler)
  ÇÊRMÛG
  ALFABA
  WÎDEO"Î
  TELEWÎZYON"Ê KURDÎ
  MEDYADI EZ
  SIRA GECELERÎ EKÎBÎ
  OZAN SÊFO
  AHMET ARIF
  WÎCDANÎ
  MEMED DREWŞ
  Zülfîkar KARABAŞ
  AZAD ARARAT
  DIMLÎ
‘PKK özgürlüğün teminatıdır’


Kürt halkının zorluklarla yarattığı değerlere sahip çıkma çağrılarının yapıldığı PKK’nin 32. kuruluş yıldönümü etkinlikleri, coşkulu gösterilere sahne oldu.

PEINE
PKK’nin kuruluş yıldönümü Almanya’nın Peine kentinde de kutlandı. Gece demokrasi ve özgürlük mücadele için şehit düşenler için yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından başladı. Gecenin kültür programında Comerd, Dimlî Amed, Koma Bira, Sara, Hakî ve Hasan Firhat yer aldı. Gece, söylenen şarkılar eşliğinde geç saatlere kadar sürdü

Avrupa'da Blok adayları ile dayanışma etkinlikleri
ANF
14:00 / 16 Mayıs 2011

HABER MERKEZİ - Fransa’nın Marsilya kentinde Erzurum ve Muşlular, Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu için bir gecede buluşurken, Almanya’nın Oldenburg kentinde de aynı amaçla bir gece düzenlendi. Hollanda’nın Den Haag kentinde ise seçimlere ilişkin bir panel yapıldı.

MUŞ VE ERZURUMLULARDAN DAYANIŞMA GECESİ

Güney Fransa’da yaşayan Erzurumlular ve Muşlular Marsilya kentinde BDP ile dayanışma gecesi düzenledi. İkibin den fazla kişinin katıldığı gecelerde Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu Muş milletvekili adayı Sırrı Sakık bir konuşma yaparken, Blok’un Erzurum adayı Sabahattin Yılmaz da telefonla katıldı.

Sakık, yaşamını yitiren 12 gerillaya dikkat çekerek, “Biz barış dedikçe onlar savaşı geliştiriyor. Şunu asla unutmasınlar Kürt halkı onlara henüz son sözünü söylememiştir” dedi.

Sakık, “Bizler ne zaman ki birlik ve beraberlimizi kurarsak, işte o zaman Kürtler zafere ulaşacaktır” vurgusunu yaptı.

Geceye katılamayan Erzurum bağımsız milletvekilli adayı Sebahattin Yılmaz da telefonla bağlanarak AKP'nin seçimler öncesi her türlü komplo ve provokasyonlara başvurduğunu belirtti. Yılmaz, “Ancak tüm bu komplolara rağmen başarılı olamayacaklar ve halkın iradesini beyan etmesine engel olamayacaklar” dedi.

Gecede, sanatçılar hozan Renas,Kawa,Koma Raperin, Hozan Menal, Hozan Faruk, Gule, Fevzi Kılıç ve Önder Deniz katıldılar. İki binden fazla kişinin katıldığı gecede sinevizyon gösterimi de oldu.

OLDENBURG’DA GECE YASA DÖNÜŞTÜ

Almanya’nın Oldenburg kentinde düzenlenen dayanışma gecesi de 12 gerillanın çatışmada yaşamını yitirmesi nedeniyle yasa dönüştü. Uzun zamandır seçim tertip komitesinin hazırlığını yaptığı dayanışma gecesi, yas yerine dönüştü. Ey Raqip marşı ve saygı duruşu ile başlayan gecede tertip komitesi adına yapılan açıklamada Türk devletinin saldırıları için “barbarca” denildi.

Sahne dekorunun siyah bez üzerine 12 karanfille süslenmesi dikkat çekti. Sahne alan sanatçılar da marş havasında şarkılar seslendirdi. Sırasıyla Dimli Amed, Renas, Xebat Şakir, Sarik Apo, Sosin, Koma Kelaşin ve Çetin Oraner sahne alırken, Govenda Rengin grubunun folklor gösterisi ise iptal edildi.

BDP Siirt milletvekili Osman Özçelik de geceye katılarak bir konuşma yaptı. Özçelik, “Türk devletinin barbarca saldırıları ile yoğunlaşan çatışmalar ve kayıplar Türkiye Cumhuriyeti’nin bilinmez bir geleceğe sürüklüyor. AKP hükümeti oy uğruna gençlerin kanını toprağa dökmektedir” dedi.

Gecede halk, hazine yardımından yoksun bırakılan BDP ve desteklediği daha iyi çalışma yürütebilmesi için maddi destekte bulundu.

DEN HAAG’DA SEÇİM PANELİ

Hollanda'nın Den Haag şehrinde 12 Haziran seçimlerine ilişkin Fed-Kom, Partizan ve AVEG-Kon tarafından bir panel düzenlendi. Yaklaşık 300 kişinin katıldığı panel Utenhage salonunda yapıldı.

Moderatörlüğünü gazeteci Suat Bozkuş yaptığı panele konuşmacı olarak DTK Temsilcisi Kemal Bülbül, AVEG-Kon temsilcisi Hüseyin Demir ve Partizan temsilcisi Nazaret Vartanoğlu katıldılar.

Daha önce programda yer alan ama Şırnak’ın Uludere kırsalında Türk ordusunun operasyonu sonucu çıkan çatışmada hayatını kaybeden 12 HPG gerillasından dolayı İstanbul bağımsız milletvekili adayı Sebahat Tuncel katılamadı.

Panel Şırnak'ın Uludere kırsalında hayatını kaybeden gerillalar anısına bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Panelistler konuşmalarına Türk devletinin ve AKP hükümetin Kürt halkı üzerindeki baskı ve saldırılarını sert bir dille eleştirdiler. Ayrıca ne olursa olsun Emek, demokratik ve barış bloğun desteklenmesi ve AKP hükümetin faşizan ve ırkçı politikaların deşifre edilmesi gerektiği vurgulandı.

ANF NEWS AGENCY


Kürt diasporası PKK'nin 33. kuruluş yıldönümünü kutladı
ANF
09:56 / 28 Kasım 2011
Haber Merkezi - PKK’nin 33. kuruluş yıldönümü Avrupa’da yaşayan Kürtler tarafından düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

ANVERS

Belçika’nın Anvers kentinde dün gece yapılan kutlamaya Brüksel, Anvers, Charleroi, Gent, Liege, Vervies, Hasselt, Genk şehirlerinden gelen yaklaşık bin 500 kişi ve katıldı. Gençlerin yoğunlukta olduğu etkinlikte, sık sık PKK ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan lehine sloganlar atıldı.

Bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan gecede PKK tarihinin anlatıldığı bir sinevizyon gösterimi yapıldı. Salon, Öcalan’ın posterleri ve PKK bayraklarıyla donatıldı.

KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, sinevizyon aracılığı ile Kürt halkına seslendiği konuşması izlendi.

Karayılan, “Türk devleti uluslararası güçlerin yardımı ile bir konsept oluşturmuş. Kürt halkının irade olmasını istemiyorlar. Kürt sorununu çözmek değil, tasfiye etmek istiyorlar. Diğer bir nedeni de, Kürt halkının, Ortadoğu’da yeniden dizayn projesinde yer almasını istemiyorlar. Kürt halkının köle olarak kalmasını istiyorlar. Bu nedenle, saldırılar PKK’ye karşı değil, Kürtler ve Kürdistan’ın kazanımlarına karşıdır. Tüm Kürt siyaseti, bu işgale karşı birleşmeli” dedi.

Karayılan'ın konuşmasında Avrupa devletlerine de seslenerek Kürt sorunu karşısındaki sessizliklerini eleştirdi. “20 yıldır PKK Almanya'da ne yapmış ki PKK'yi Almanya'da yasaklıyorlar. Bugün bir sömürgeci güç Almanlara dillerini ve kültürlerini yasaklasaydı acaba Almanlar Kürtler gibi isyan etmeyecekler miydi” diye soran Murat Karayılan, Avrupa'nın da Kürt gerçekliğini görmesi gerektiğini söyledi.

Kutlamada KNK adına Ali Yiğit yaptığı konuşmada, “33 yıldır PKK’yi PKK yapan şehitlerimiz ve halkımızdır. Bugün de özgürlük mücadelemiz devam ediyor. Her zamankinden daha çok çalışmamız gerekiyor. Öcalan ve halkımız özgürleşene kadar devam edecektir’’ dedi.

Gecede PÇDK, PYD, MLKP temsilcileri günün önemine ilişkin birer konuşma yaptılar.

Yapılan konuşmalardan sonra sırayla Koma Bülent Turan, Koma Zerdeşte Kal, Ozan Narin Xan, Cevad Merwani ve Ozan Kawa sahne aldılar. Gece, geç saatlere kadar çekilen halaylarla son buldu.

MARSİLYA

Güney Fransa’nın Marsilya kentinde PKK’nin kuruluş günü kutlamasına bin 500 kişi katıldı. Palace des Roses salonunda yapılan gecede, salon duvarlarına PKK, KCK bayrakları ve Öcalan posterleri asıldı. Salonun bir köşesine kurulan “Şehitler Köşesi”ne ise son süreçte yaşamını yitiren gerillaların fotoğrafları yerleştirildi.

Gecede, Marsilya Tev Çand korosu , Rojda, Koma Çiya ve Hozan Berbang sahne aldı. Sinevizyon gösterimi ardından KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan’ın görüntülü mesajı dinlendi. Mesaj uzun dakikalar boyunca ayakta alkışlandı.

PARİS

Fransa’nın başkenti Paris’in 78. Bölgesi’nde (Epone) de PKK’nin kuruluşu bir gece ile kutlandı. Gecede Koma Hevi, Koma Piroz, Eylem, Hozan Remzi, Kemale Amed ve Adil Botan sahne alırken, sinevizyon gösterimi yapıldı.

KOPENHAG

Danimarka’nın Kopenhag kentinde 500 dolayında kişinin katıldığı kutlamada, Hozan Şemdin, Hozan Heme Heci, Hozan Kewe, Hozan Rezan, Hozan Qadir Esad, Hozan Fahri Dag, Murat Küçükavcı, Hozan Kekano sahne alırken, kutlama sırasında Öcalan’a yönelik tecrit ve Kürt halkına yönelik saldırılar kınandı.

HILDESHEIM

Almanya’nın Hildesheim Kürt Derneği’nde yüzlerce kişi bir araya gelerek PKK’nin yıldönümünü kutladı. Gecede yapılan bir konuşmada Kürt özgürlük mücadelesinin final aşamasına geldiği vurgulandı. Gecede sık sık Öcalan ve PKK lehine sloganlar atılırken, dernek bünyesindeki Grup Bertal ve Dimli Amed beş saat boyunca Kürtçe’nin kurmanci, sorani ve zazaki lehçelerinde şarkılar seslendirdi.

STOCKHOLM

İsveç’in başkent Stockholm’de yaşayan Kürtler de PKK’nin kuruluş yıldönümü kutlamasında bir araya geldi. Kürdistan’ın dört parçasından Kürtlerin ve dostlarını katıldığı gecede, Hozan Kawa, Siwan Aware, Beytocan, Armanc ve Sara Zagros birbirinden güzel parçalarla kitleye hem hüzünlü hem coşkulu anlar yaşattı. Yüzlerce kişinin katıldığı gecede PKK’yi anlatan bir sinevizyon ilgiyle izlendi.

BUDAPEŞTE

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’deki Kürtler Kürdistan Enformasyon Bürosu’nda toplandı. PKK’nin kuruluş yıldönümünün kutlandığı etkinlikte baskıları kınanırken, Van depremzedeleri ile dayanışma mesajları verildi. Geceye kadın ve çocukların yoğunlukta olduğu yüzlerce kişi katıldı.

ANF NEWS AGENCY

www.yeniozgurpolitika.com/index.php

Wan ile dayanışma geceleri
Almanya’nın Köln ve Hildesheim kentinde Wan ile dayanışma geceleri düzenlendi.

Almanya’nın Köln kentinde, Wan depreminde zarar görenler için bir dayanışma gecesi düzenlendi. Köln Kentinde Mezopotamya Demokratik Kültür Hareketi’nin (TEV-ÇAND) organize ettiği geceye çok sayıda Kürt kurumu destek sundu. Sunuculuğunu Seyidxan ve Evin Aksoy’un yaptığı gecede, Hozan Şemdin, Ali İhsan Doğan, Dino, Xelil Xemgin, Sipan Xelat, Eylem, Şengül, Cane, Cewat ve Agire Jiyan sahne alarak eserlerini Wan için okudu.
Önceki gün İntersaal Düğün Salonu’nda gerçekleşen gecede yapılan konuşmalarda Wan halkına bütün Kürtler’in sahip çıktığını, ancak AKP Hükümeti”nin yardımları engellemeye çalıştğına dikkat çekildi. Wan’ın bilinçli bir şekilde boşaltıldığını dile getiren konuşmacılar, AKP’nin bu oyununu Kürtler’in bozması gerektiği belirtildi. Yapılan etkinlikte  toplanan 12 bin euro Wan depremzedelerine aktarılacak.
 
Hildesheim’de yardımlar teslim edildi
Hildesheim kentinde yapılan ve Kürt Derneği’nin organize ettiği gece, Özgürlük Mücadelesi’nde yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşunun ardından start aldı. Gecede, Ahmet Kaya, Seyit Rıza ve yoldaşlarının yaşamlarını yitirişlerinin yıldönümü anısına stranlar okundu. Etkinlikte, dernek bünyesinde çalışma yürüten Grup Bertal ve Dimlî Amed söyledikleri Kumanci, Soranca ve Zazaca parçalarla katılımcılara keyifli dakikalar yaşattı. Gecede 8 yaşındaki Helin, doğum günü için ayırdığı 100 Euro parayı Wan’daki depremzedelere bağışladı. Şuana kadar Hildesheim Kürt Derneği bünyesinde yapılan etkinliklerde yaklaşık 3 bin 335 Euro toplandı. Tüm yardımlar ve geceden gelen paralar Heyva Sor a Kurdistanê yetkililerine teslim edildi. Ayrıca gecede 27 Kasım günü saat 14:00’da Grup Bertal ve Dimlî Amed grubunun sahne alacağı müzik etkinliğine katılım çağrısı yapıldı.
 
ŞABAN KAZAN/HİLDESHEİM - ADEM KARAÇOBAN/KÖLN

Wan ile dayanışma geceleri
Almanya’nın Köln ve Hildesheim kentinde Wan ile dayanışma geceleri düzenlendi.

Almanya’nın Köln kentinde, Wan depreminde zarar görenler için bir dayanışma gecesi düzenlendi. Köln Kentinde Mezopotamya Demokratik Kültür Hareketi’nin (TEV-ÇAND) organize ettiği geceye çok sayıda Kürt kurumu destek sundu. Sunuculuğunu Seyidxan ve Evin Aksoy’un yaptığı gecede, Hozan Şemdin, Ali İhsan Doğan, Dino, Xelil Xemgin, Sipan Xelat, Eylem, Şengül, Cane, Cewat ve Agire Jiyan sahne alarak eserlerini Wan için okudu.
Önceki gün İntersaal Düğün Salonu’nda gerçekleşen gecede yapılan konuşmalarda Wan halkına bütün Kürtler’in sahip çıktığını, ancak AKP Hükümeti”nin yardımları engellemeye çalıştğına dikkat çekildi. Wan’ın bilinçli bir şekilde boşaltıldığını dile getiren konuşmacılar, AKP’nin bu oyununu Kürtler’in bozması gerektiği belirtildi. Yapılan etkinlikte  toplanan 12 bin euro Wan depremzedelerine aktarılacak.
 
Hildesheim’de yardımlar teslim edildi
Hildesheim kentinde yapılan ve Kürt Derneği’nin organize ettiği gece, Özgürlük Mücadelesi’nde yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşunun ardından start aldı. Gecede, Ahmet Kaya, Seyit Rıza ve yoldaşlarının yaşamlarını yitirişlerinin yıldönümü anısına stranlar okundu. Etkinlikte, dernek bünyesinde çalışma yürüten Grup Bertal ve Dimlî Amed söyledikleri Kumanci, Soranca ve Zazaca parçalarla katılımcılara keyifli dakikalar yaşattı. Gecede 8 yaşındaki Helin, doğum günü için ayırdığı 100 Euro parayı Wan’daki depremzedelere bağışladı. Şuana kadar Hildesheim Kürt Derneği bünyesinde yapılan etkinliklerde yaklaşık 3 bin 335 Euro toplandı. Tüm yardımlar ve geceden gelen paralar Heyva Sor a Kurdistanê yetkililerine teslim edildi. Ayrıca gecede 27 Kasım günü saat 14:00’da Grup Bertal ve Dimlî Amed grubunun sahne alacağı müzik etkinliğine katılım çağrısı yapıldı.
 
ŞABAN KAZAN/HİLDESHEİM - ADEM KARAÇOBAN/KÖLN


Dekewten 27 ziyaretçi (29 klik) îste